Podróż z dzieckiem samolotem może być bardzo komfortowa!

01-02-2024

Jak zaplanować wycieczkę do USA?

21-11-2023

Wrażenia z Wyspy Wiecznej Wiosny: Odkrywanie Uroków Madery

29-10-2023

Odoczynek na Roztoczu w ArcheSiedlisko w Typin

27-06-2023

Doha MICE Fam Trip - relacje od naszej specjalistki ds. rezerwacji hotelowych

17-05-2023

Królowa Kefalonia - relacje z podróży

08-05-2023

FAM Trip AYT - relacje z wyjazdu do Turcji

19-12-2022

Co to jest zrównoważone paliwo lotnicze?

11-08-2022

Czym jest ślad węglowy?

11-05-2022

Wczasy w Dominikanie - relacje z podróży

24-02-2022

Narty w Polsce – najlepsze lokalizacje

14-01-2022

Folwark Zalesie, czyli wizyta w oazie spokoju

01-10-2021

Kreta - relacja z podróży

16-08-2021

Turcja – raj dla dzieci

14-07-2021

Amsterdam w czasach pandemii

13-07-2021

Jak zapakować ubrania, aby nie pogniotły się w podróży biznesowej?

Ostatnia aktualizacja: 20-12-2016
Udostępnij

W podróży służbowej szczególnie zależy nam na dobrym wyglądzie, a jak wiadomo, przemieszczanie się z koszulami i marynarkami w walizce jest dość problematyczne. Na szczęście istnieją sposoby na pakowanie i przewożenie eleganckich ubrań, które na dobre wybawią Cię od problemu pogniecionych rzeczy.

Jak zapakować ubrania, aby nie pogniotły się w podróży biznesowej?

Zanim przejdziemy do sposobów pakowania, które zabezpieczają rzeczy w trakcie ich transportu, warto zadać sobie pytanie - dlaczego ubrania gniotą się w podróży? Za powstawanie zagnieceń podczas przewożenia rzeczy w walizkach odpowiedzialne są przede wszystkim dwa istotne czynniki. Pierwszym jest nacisk wywierany na ubrania przez inne rzeczy znajdujące się w bagażu. W trakcie transportu, każda mała fałdka czy zagięcie mogą zmienić się w poważne zagniecenie, dlatego najcięższe rzeczy, takie jak buty czy dokumenty, zawsze układamy na samym dnie walizki. Drugą przyczyną powstawania nieestetycznych zagnieceń jest przemieszczanie się rzeczy w walizce. Zmiana położenia i haczenie o siebie ubrań, tworzy fałdy i kolejne zagniecenia. Pamiętajmy również o tym, że nie wszystkie tkaniny są sobie równe i niektóre materiały będą marszczyć się łatwiej niż inne.

Nie istnieje złota zasada, która uchroni nas przed spakowaniem, podróżą i rozpakowaniem rzeczy bez zagnieceń czy zmarszczek na każdym z ubrań. Jedną z najważniejszych zasad jest upewnienie się, że wszystkie rzeczy pozostaną na swoim miejscu w trakcie transportu. Jeśli będą w stanie przemieszczać się w walizce, prawdopodobieństwo powstawania fałd (a zatem także potrzeby ponownego prasowania) wzrasta.

Pokrowiec

Do transportu formalnej odzieży najlepiej sprawdzi się specjalny pokrowiec. Jest właściwie niezastąpiony - pozwala przewieźć ubrania na wieszaku, w nienaruszonym stanie, a do tego chroni przed kurzem i zagnieceniami. Jest niezbędnym dodatkiem w każdej garderobie i z pewnością nie raz przyda się w trakcie podróży, nie tylko służbowej.  Podstawowy typ pokrowca nie jest kosztowny i wiąże się z wydatkiem rzędu kilkunastu złotych. Klasyczny pokrowiec, który świetnie sprawdzi się w podróży biznesowej, jest wykonany z lekkiego, wodoodpornego i antystatycznego materiału. Ze względów praktycznych najlepiej zdecydować się na produkt w ciemnym kolorze - nie tylko maskuje on ewentualne zabrudzenia, ale również wygląda bardziej profesjonalnie i zawsze będzie pasował do wyglądu właściciela.

Torba na garnitur

Zakup dobrej torby na garnitur wiąże się już ze zdecydowanie większym wydatkiem. Torba idealnie sprawdza się w trakcie krótkich biznesowych wyjazdów. Oprócz garnituru, zmieścimy w niej także spodnie, koszule, krawaty i jedną parę butów - a więc wszystko to, co jest nam potrzebne w trakcie kilkudniowych podróży zawodowych. Większość modeli spełnia wymogi bagażu podręcznego, więc bez problemu możemy zabrać je ze sobą na pokład samolotu.

Przydatne triki

Niestety, podróżując samolotem musimy liczyć się z ograniczeniami linii lotniczych i nie zawsze będziemy mogli przewieźć garnitur w specjalnie do tego przeznaczonej walizce.  Co zrobić w sytuacji, gdy nasz bagaż podręczny stanowi teczka z dokumentami lub walizka z laptopem i musimy koniecznie zrezygnować z zabrania pokrowca? Wówczas warto opanować kilka ciekawych sztuczek, które pozwolą nam bezpiecznie przetransportować poszczególne części garderoby.

Marynarka. Najlepiej unikać składania marynarki w ogóle. Jeśli czeka nas krótka podróż służbowa i kilka godzin lotu, najlepiej podróżować w marynarce założonej na siebie. Jeśli jednak koniecznie musimy włożyć ją do walizki, przyda się jedna z metod zapobiegających zagnieceniom. Trik polega wywinięciu jednego z ramion marynarki na lewą stronę (ale bez przeciągania rękawa). Następnie marynarkę wystarczy złożyć na pół, wzdłuż osi kręgosłupa i jest gotowa do włożenia do walizki.

Spodnie. Formalne spodnie zawsze składamy wzdłuż szwów, dzięki czemu nie powstaną na nich nieestetyczne zagniecenia. Rolowanie spodni jest również skuteczną metodą, przede wszystkim gdy chcemy spakować mniej eleganckie spodnie lub dżinsy.

Koszula. W przypadku tego elementu garderoby bardzo trudno uniknąć zagnieceń. Aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko gniecenia, po złożeniu, każdą koszulę należy wsunąć do plastikowej torby (świetnie sprawdzają się te, które otrzymujemy w pralni chemicznej). Plastik ogranicza ilość tarcia między rzeczami, więc umieść każdą z koszul w osobnej torbie.

Zegarek. Umieszczaj go zawsze w bagażu podręcznym. Do transportu możesz użyć specjalnego futerału na zegarek lub alternatywnie wsunąć go do skarpety i zabezpieczyć w ten sposób przed potencjalnymi zarysowaniami.

Buty. Aby zachować właściwy kształt butów, najlepiej użyć prawideł, a następnie obuwie umieścić w worku, który dodatkowo zabezpieczy je przed otarciami i zarysowaniami. Jeśli nie posiadamy prawideł, świetnie sprawdzają się w tej roli także skarpety umieszczone w bucie.

Krawat. Aby zapobiec zagnieceniom na krawacie, nie wiąż go zbyt ciasno i pamiętaj, aby zawsze rozwiązać krawat po jego użyciu. W trakcie pakowania, istnieją dwa najbardziej efektywne sposoby składania krawatów: złącz obydwa końce krawatu, a następnie złóż go ponownie na pół lub zwiń krawat w rulon.

Kilka cennych wskazówek

Wybór tkaniny. Warto ostrożnie wybierać części garderoby, które zabierzemy ze sobą w podróż. Niektóre tkaniny są bardziej podatne na marszczenie niż pozostałe. Przykładowo, wełna rozprostowuje się naturalnie i zagniecenia znikają samoistnie po nocy spędzonej na wieszaku, natomiast zagięcia bardzo trudno usunąć z lnu. Także kolor ma znaczenie. Marszczenia są zawsze mniej widoczne na ciemnych tkaninach.

Magiczne działanie pary. W internecie bardzo popularną metodą samoistnego prasowania, jest wystawianie ubrań na działanie pary. Jak działa ta metoda? Po dotarciu do hotelu powieś ubrania na wieszaku wewnątrz łazienki, wyłącz wentylator i weź gorący prysznic. Piętnaście minut później ubrania powinny mieć mniej drobnych zmarszczek.

Składanie wzdłuż szwów. Staraj się ograniczać liczbę zagięć potrzebnych do złożenia ubrania i staraj się prowadzić je wzdłuż szwów. Im mniej zagięć do zrobienia wzdłuż gładkiej powierzchni tkaniny, tym lepiej.

Podszewka na zewnątrz. Staraj się układać rzeczy w walizce podszewką na zewnątrz. Jeśli w trakcie transportu materiał zostanie przetarty, rozdarty lub zabarwiony na podszewce, nie będzie to widoczne w trakcie noszenia. Jeśli jednak ubranie dozna uszkodzeń materiału zewnętrznego, stracimy możliwość założenia ubrania na spotkanie.

Plastikowe torby. Dla dodatkowego zabezpieczenia przedmiotów przewożonych w bagażu, rozważ umieszczenie wszystkich swoich rzeczy w zamykanych plastikowych torbach. Nie tylko uchronią Twoje ubrania przed zabrudzeniami, ale także zminimalizują zahaczenie i tarcie (a tym samym pomogą uniknąć zagnieceń).

Minimalizm w pakowaniu. Maksymalne wypełnianie walizki doprowadza do sytuacji, w której nacisk wywierany na ubrania powoduje ich gniecenie, a tego przecież chcielibyśmy uniknąć. Z drugiej strony, zbyt wiele wolnego miejsca spowoduje przemieszczanie się rzeczy w walizce i powstawanie zagięć na odzieży. Pamiętaj o zabezpieczeniu bagażu pasami ochronnymi, które zminimalizują przesuwanie się przedmiotów w trakcie transportu.

Jakie są Wasze sposoby na ochronę ubrań przed zagnieceniami w trakcie podróży? Macie swoje recepty na bezpieczne przewożenie odzieży? Chętnie przetestujemy Wasze metody.

Formularz komentarzy

* Wymagane jest wypełnienie wszystkich oznaczonych pól

Rzetelna firma