Królowa Kefalonia - relacje z podróży
FAM Trip AYT - relacje z wyjazdu do Turcji
Co to jest zrównoważone paliwo lotnicze?
Czym jest ślad węglowy?
Wczasy w Dominikanie - relacje z podróży
Narty w Polsce – najlepsze lokalizacje
Jak zaplanować wycieczkę do USA?
Kreta - relacja z podróży
Turcja – raj dla dzieci
Amsterdam w czasach pandemii
Rower, narty i wiolonczela w samolocie czyli jak przewozić bagaż specjalny
Narty, deska windsurfingowa czy rower należą do kategorii określanej jako bagaż o nietypowych rozmiarach, a co za tym idzie, na ich transport obowiązują inne zasady. Przygotowaliśmy dla Was krótki informator zawierający kilka ogólnych warunków i wskazówek dotyczących przewozu bagażu ponadwymiarowego.
Dokładne zasady transportu bagażu nietypowego, dotyczące limitu wagi, rozmiaru, ilości, opłat i sposobu transportu, określane są przez każdego przewoźnika indywidualnie. Z tego względu radzimy skontaktować się bezpośrednio z infolinią linii lotniczej, z której usług chcemy skorzystać. Jeśli chcecie dowiedzieć się o kilku standardowych praktykach stosowanych w transporcie lotniczym, czytajcie dalej.
Często obok przysługującego nam bagażu rejestrowanego, przewoźnik zezwala na bezpłatny transport dodatkowej sztuki sprzętu sportowego, np. deski snowboardowej wraz z butami oraz kaskiem. Taką praktykę stosuje część tradycyjnych linii lotniczych, m.in. Lufthansa. Tu jedynym ograniczeniem jest najczęściej ciężar sprzętu, który nie może przekroczyć limitu określonego dla klasy podróżnej, w której wykupiliśmy bilet. W sytuacji gdy limit został przekroczony lub zdecydowaliśmy się na przewiezienie nadprogramowej sztuki sprzętu, musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami - odpowiednio: 50-100 euro na trasach kontynentalnych i 100-200 euro na trasach międzykontynentalnych.
Jeśli rezerwujemy lot online i chcemy zabrać ze sobą bagaż specjalny, po dokonaniu rezerwacji musimy skontaktować się telefonicznie z Centrum Serwisowym linii lotniczej, celem uzyskania zgody na przewóz przedmiotu i zarejestrowania bagażu ponadwymiarowego pod naszym numerem rezerwacji. Pamiętajmy, aby zgłosić chęć skorzystania z tej usługi wystarczająco wcześnie, ponieważ koszt nadania sprzętu specjalnego na lotnisku jest znacznie wyższy.
Narty i deska snowboardowa
Bez dodatkowych opłat możemy zwykle przewieźć jedną parę nart (lub jedną deskę), jedną parę kijków, parę butów i kask (nawet jeśli zostaną zapakowane do osobnej torby). Krawędzie nart zabezpieczamy w możliwy sposób, aby zapobiec skaleczeniom. W przypadku nart i deski snowboardowej, wskazane jest przewożenie ich w specjalnych pokrowcach. Zdecydowana większość przewoźników zezwala na umieszczenie w pokrowcu tylko jednej pary nart. To oznacza, że pomimo wolnego miejsca w pokrowcu, dla każdej kolejnej sztuki sprzętu obowiązuje nas dodatkowa opłata za bagaż.
Deska surfingowa i windsurfingowa
W tym przypadku również wskazane jest przewożenie sprzętu w specjalnych pokrowcach. W ramach bezpłatnego limitu bagażu, obok deski windsurfingowej, możemy zabrać ze sobą także żagiel, bom i maszt. Deska surfingowa może mieć maksymalną długość do 2 metrów.
Rower
Większość przewoźników przed umieszczeniem roweru w luku bagażowym, wymaga od właściciela odpowiedniego przygotowania sprzętu do transportu. Kierownicę wymontowujemy lub blokujemy ją w pozycji wzdłuż ramy. Spuszczamy powietrze z opon i przekręcamy pedały tak, aby były schowane do wewnątrz. Aby zabezpieczyć rower, najlepiej zapakować go w specjalny futerał, pudełko lub po prostu zawinąć w folię.
Sprzęt do nurkowania
W przypadku sprzętu do nurkowania, podstawowy warunek brzmi: butla musi być opróżniona i spakowana do odpowiedniej torby. W torbie mogą znajdować się dodatkowo maska, fajka, płetwy, skafander, kamizelka i lampa. Pamiętajmy o tym, że w trakcie transportu lampa musi być wyłączona, z oddzielnie zapakowanym źródłem zasilania oraz z wyjętą baterią (odpowiednio zabezpieczoną, tak aby nie spowodowała zwarcia).
Instrumenty muzyczne
Instrumenty muzyczne mogą być przewożone na pokładzie samolotu pod warunkiem, że wymiary futerału, w którym umieszczony jest instrument nie przekraczają obowiązujących wymiarów bagażu podręcznego. W tej kategorii mieszczą się takie instrumenty jak: skrzypce, flet, klarnet czy trąbka. Większe instrumenty należy zgłosić do odprawy jako odpłatny bagaż rejestrowany. Maksymalna dopuszczalna waga takiego bagażu wynosi najczęściej 32kg (w liniach Lufthansa są to aż 52 kg). Wyjątkowa sytuacja ma miejsce w przypadku transportu wiolonczeli, dla której istnieje możliwość wykupienia dodatkowego miejsca i przewozu instrumentu w kabinie pasażerskiej.
Szczegółowych informacji na temat transportu bagażu specjalnego w samolocie najlepiej szukać na oficjalnej stronie internetowej wybranego przewoźnika. Cennik oraz ograniczenia powinny być zawarte w regulaminie linii lotniczej, więc jeśli w planach mamy podróż z bagażem o nietypowych wymiarach, warto zweryfikować wszystkie wytyczne jeszcze przed zakupem biletu.
Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych doświadczeń z przewożeniem nietypowego bagażu na pokładzie samolotu. Dajcie znać w komentarzach!