Królowa Kefalonia - relacje z podróży
FAM Trip AYT - relacje z wyjazdu do Turcji
Co to jest zrównoważone paliwo lotnicze?
Czym jest ślad węglowy?
Wczasy w Dominikanie - relacje z podróży
Narty w Polsce – najlepsze lokalizacje
Jak zaplanować wycieczkę do USA?
Kreta - relacja z podróży
Turcja – raj dla dzieci
Amsterdam w czasach pandemii
Ile trwa delegacja Polaków i dlaczego akurat tyle?
Jak wynika z badań ponad 43% ankietowanych podróżuje służbowo nawet do 7 razy w ciągu roku. Delegacje najczęściej trwają od 2 do 5 dni. Nie jest to jednak reguła. Przyglądamy się ile tak naprawdę czasu Polacy spędzają w delegacji.
Wyniki badania Vienna House „Polacy w delegacji – standardy i zwyczaje” pokazały, że w ciągu roku delegacje jednodniowe (jeden nocleg) odbywamy nawet 7 razy w roku (43%). Pozostałych 25% respondentów odpowiedziało, że podróżuje służbowo 4-6 razy w roku, 23% 2-3 razy w roku, a jeden raz zaledwie 9%. Na pytanie „Jak długo trwa Twoja przeciętna podróż służbowa?” większość odpowiedziała, że powyżej 2 nocy (60%).
Jak liczyć czas delegacji?
Według obowiązującego rozporządzenia Ministra Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29.01.2013 r. § 12. czas podróży zagranicznej liczy się w przypadku odbywania jej środkami komunikacji:
- lądowej - od chwili przekroczenia granicy państwowej w drodze za granicę do chwili jej przekroczenia w drodze powrotnej do kraju;
- lotniczej - od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju;
- morskiej - od chwili wyjścia statku (promu) z ostatniego portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) w drodze powrotnej do pierwszego portu polskiego.
Okazuje się jednak, że kodeks pracy nie podaje maksymalnej długości delegacji, jednak przyjęło się, że nie jest ona dłuższa niż 90 dni. Jeśli wyjazd służbowy przekracza trzy miesiące zazwyczaj pracodawca zmienia warunki zatrudnienia danego pracownika, wpisując inne miejsce pracy niż dotychczas. Ten proces to tzw. oddelegowanie.
Czas pracy w delegacji
Przy podróżach służbowych do czasu pracy wliczany jest czas, który pracownik był zobowiązany przepracować zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, niezależnie od tego, czy w tym czasie pracował, czy tylko się przemieszczał. Natomiast czas poza tymi godzinowymi ramami jest zaliczany do czasu pracy tylko wtedy, gdy pracownik wykonywał obowiązki służbowe. Ta granica jest bardzo umowna i to jak będą policzone nadgodziny w delegacji zależy od pracodawcy.
Długość delegacji a pensja
Czas trwania delegacji jest też ważny dla pracownika z powodu diety, im więcej dni tym większy finansowy dodatek. Ustawowo w Polsce na każdy dzień delegacji otrzymujemy 30 zł, poza granicami kraju nieco więcej, co określa szczegółowo wspomniane wyżej rozporządzenie.
Pracownikowi z tytułu delegacji przysługują nie tylko diety, ale również zwrot kosztów: przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów oraz innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub zatwierdzonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb wyjazdu.
Delegacje to duży koszt dla pracodawcy i dużo poświęconego czasu przez pracownika, dlatego Polacy bardzo oszczędnie podchodzą do tego tematu. Podróże służbowe to z jednej strony benefit i doświadczenie, ale z drugiej bardziej odpowiedzialne zadania zawodowe, wymagające wysiłku. Czasu delegacji nie możemy przecież wyliczyć na podstawie zaangażowania.
A ile trwała Twoja ostatnia delegacja i dlaczego akurat tyle? Czekamy na Wasze odpowiedzi w komentarzach pod tekstem.