Wytyczne dotyczące przewozu towarów niebezpiecznych

19-02-2024

Towary niebezpieczne mogą być przewożone drogą lotniczą tylko wtedy, gdy są przygotowane przez wykwalifikowany personel, chyba że są objęte wyjątkiem. Jednak niektóre materiały mogą być przewożone w bagażu przez pasażerów i załogę, jeśli spełnione są określone wymagania.

Postanowienia dotyczące towarów niebezpiecznych przewożonych przez pasażerów lub załogę - wersja polska

Przedmioty, które można przewozić w bagażu rejestrowanym lub podręcznym

Baterie litowe

Baterie litowe mogą być przewożone samolotem w zależności od ich konfiguracji oraz oceny mocy w watogodzinach (dla akumulatorów) lub zawartości litu (dla baterii nieładowalnych). Ponadto, zapasowe baterie nie mogą być umieszczane w bagażu rejestrowanym.

Więcej informacji na temat transportu baterii litowych (pdf)

Informacja o małych pojazdach zasilanych bateriami litowymi

Balance wheel, air wheel, solo wheel, mini balance board i hoverboard są uznawane za małe pojazdy zasilane bateriami litowymi. Instrukcja i lista linii lotniczych, które nie akceptują tych urządzeń w bagażu pasażerskim znajduje się w dokumencie: „Małe pojazdy zasilane bateriami litowymi – przepisy dla pasażerów”.

Przewóz zasilanych bateryjnie urządzeń wspomagających poruszanie się

Aby wesprzeć operatorów (linie lotnicze) w bezpiecznym i efektywnym przyjmowaniu i transporcie wózków inwalidzkich oraz urządzeń wspomagających poruszanie się zasilanych bateryjnie, wymaganych przez pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej. IATA wraz z członkowskimi liniami lotniczymi przygotowała dokument z wytycznymi dotyczącymi wózków inwalidzkich i urządzeń wspomagających poruszanie się zasilanych bateryjnie (pdf).

Pobierz powyższy dokument z wytycznymi, aby zobaczyć wymagania dotyczące urządzeń wspomagających poruszanie się zasilanych bateryjnie, zgodnie z 64. (2023) edycją przepisów IATA dotyczących towarów niebezpiecznych. Dokument z wytycznymi zawiera informacje, które pasażerowie powinni przekazać linii lotniczej, aby zapewnić, że po przybyciu na lotnisko ich urządzenie wspomagające poruszanie się zasilane bateryjnie może zostać przyjęte i załadowane na pokład samolotu z minimalnym opóźnieniem.

Więcej informacji na temat klasyfikacji i pakowania substancji zakaźnych można znaleźć na stronie Dokumentacja DG.

 

Źródło: IATA

Powrót do listy aktualności
Rzetelna firma