Bez opłat za roaming w Unii Europejskiej

19-05-2017

Już od 15 czerwca 2017 r. nie zapłacimy za rozmowy w roamingu wybierając się do krajów Unii Europejskiej.

Pertraktacje nad wprowadzeniem tych zmian trwały w Parlamencie Europejskim nadzwyczaj długo, jednak udało się ostatecznie wypracować kompromis, który z pewnością ucieszy wszystkich podróżujących po Europie.

 

Zgodnie z zasadą „roam like at home” (ang. wędruj tak jak w domu) ceny połączeń telefonicznych, SMS-ów i transferu danych wykonywanych w obrębie Unii Europejskiej nie mogą być wyższe niż stawki krajowe. Dla posiadaczy abonamentu, w ramach którego mamy nielimitowane rozmowy oraz sms-y oznacza to mniej więcej tyle, że nie zapłacą oni za połączenie z krajem ani złotówki. Stawki za płatne połączenia i wiadomości nie mogą być wyższe za granicą niż w kraju. Do tego znikają też opłaty za połączenia odebrane.
 

Kwestia transferu danych jest nieco bardziej skomplikowana i uzależniona od oferty operatora.  
Jego koszt, liczony wg opracowanego przez Parlament Europejski cennika, ma być w pierwszej kolejności pokrywany z opłaty ponoszonej comiesięcznie przez klienta.
Po 15 czerwca 2017 koszt przesłania 1 GB danych w UE ma być nie wyższy niż 7,7 euro za 1 GB - to około 33 zł.
Co to oznacza w praktyce? Jeśli płacimy np. 65 zł abonamentu (bez VAT), to operator musi zapewnić nam co najmniej ok. 4 GB darmowego transferu miesięcznie (65 zł / ok. 32,3 zł * 2). 

 

Bez wątpienia najnowsza zasada bardzo ucieszy wszystkich wyjeżdżających na europejskie wakacje.

Powrót do listy aktualności