Odoczynek na Roztoczu w ArcheSiedlisko w Typin

27-06-2023

Doha MICE Fam Trip - 1 część relacji od naszej specjalistki ds. rezerwacji hotelowych

17-05-2023

Królowa Kefalonia - relacje z podróży

08-05-2023

FAM Trip AYT - relacje z wyjazdu do Turcji

19-12-2022

Podróż z dzieckiem samolotem może być bardzo komfortowa!

18-08-2022

Co to jest zrównoważone paliwo lotnicze?

11-08-2022

Czym jest ślad węglowy?

11-05-2022

Wczasy w Dominikanie - relacje z podróży

24-02-2022

Narty w Polsce – najlepsze lokalizacje

14-01-2022

Jak zaplanować wycieczkę do USA?

29-10-2021

Folwark Zalesie, czyli wizyta w oazie spokoju

01-10-2021

Kreta - relacja z podróży

16-08-2021

Turcja – raj dla dzieci

14-07-2021

Amsterdam w czasach pandemii

13-07-2021

Urlop na Phuket dla zaszczepionych podróżnych

08-06-2021

Prywatne loty międzynarodowe, czyli przyszłość przewozów lotniczych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28-12-2016
Udostępnij

Coraz więcej polskich klientów prywatnych i biznesowych chce korzystać z komunikacji lotniczej na najwyższym poziomie, oferującej oszczędność czasu i swobodę w podróżowaniu. Przez ostatnie lata popyt na podróżowanie prywatnymi samolotami systematycznie wzrastał, warto więc przyjrzeć się temu, jakie opcje obecnie oferuje rynek.

Prywatne loty międzynarodowe, czyli przyszłość przewozów lotniczych w Polsce

Zalety prywatnych odrzutowców

Prywatny samolot jest najczęściej umieszczany w tej samej kategorii co drogi jacht czy luksusowy apartament na ostatnim piętrze - coś, na co mogą pozwolić sobie tylko najbardziej zamożni. W rzeczywistości jednak, podróż na pokładzie prywatnej maszyny może być bardzo opłacalna. Zwłaszcza wtedy, gdy podróżujemy w grupie, ceny są bardzo konkurencyjne w stosunku do taryf biznesowych lotów komercyjnych, ale oferują znacznie lepsze doświadczenie podróży niż lot w kabinie  klasy pierwszej. Wśród głównych zalet prywatnych lotów najczęściej wymienia się oszczędność czasu, komfort, prestiż i niezależność.

Oszczędność czasu -  Czarter prywatnego odrzutowca daje nam ogromną oszczędność czasu: możemy pojawić się na lotnisku zaledwie kilka minut przed planowanym czasem odlotu, lecieć bezpośrednio do miejsca docelowego, produktywnie wykorzystać czas na pokładzie i uniknąć oczekiwania w kolejkach na lotnisku.

Wygoda - Na całym świecie istnieją tysiące lokalnych portów lotniczych, z których mogą korzystać wyłącznie małe prywatne samoloty, dając nam możliwość lądowania blisko miejsca docelowego. Na pokładzie prywatnego samolotu nie obowiązują nas ograniczenia przewozu cieczy (wprowadzone w 2006 roku dla lotów komercyjnych), transportu specjalnych przedmiotów takich jak instrumenty, sprzęt sportowy, próbki produktów oraz przewozu zwierząt w kabinie.

Elastyczność - Wybrany przez nas samolot może być dostępny w ciągu kilku godzin i poczeka na nasz, jeśli spóźnimy się na lotnisko. Istnieje również możliwość zmiany trasy lotu w połowie drogi, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Jakość usług - Luksusowe wnętrza, dużo przestrzeni, najwyższy standard obsługi, a także możliwość wcześniejszego zamówienia ulubionego dania - to tylko część usług na które możemy liczyć na pokładzie prywatnego samolotu.

Prywatność - Pokład prywatnego odrzutowca to świetne miejsce do organizacji spotkania biznesowego. Obecność wyłącznie zaufanych osób pomaga utrzymać w tajemnicy ważne negocjacje, rozmowy i oferty.

Odpoczynek - Bez kolejek, długiego oczekiwania na lot, problemu zagubionego bagażu, transferów, opóźnień lub problemu dużej ilości osób na pokładzie lotów komercyjnych, będziesz dużo bardziej zrelaksowany.

Wizerunek - Ponieważ zgodnie z panującym stereotypem na lot prywatnym samolotem mogą pozwolić sobie tylko nieliczni, odrzutowce kojarzą się jednoznacznie z wysokim statusem społecznym. 

Sposoby na podróż prywatnym samolotem

W ostatnich latach na rynku prywatnych lotów powstało wiele nowych, interesujących modeli biznesowych i każdy z nich jest wart rozważenia.

Zakup prywatnego odrzutowca. Posiadanie prywatnego odrzutowca oferuje pełną swobodę i elastyczność na poziomie nieporównywalnym do innych opcji dostępnych na rynku. Ale posiadanie własnego samolotu na wyłączność rzadko jest warte rozważenia dla osób spędzających w powietrzu mniej niż 200 godzin rocznie. Bardzo mała liczba klientów decyduje się na zakup maszyny. Oprócz ceny zakupu samolotu, należy doliczyć bieżące koszty zarządzania i utrzymania, takie jak opłaty za hangarowanie i ubezpieczenie. Do tego dochodzą koszty zmienne, w tym paliwo, opłaty za lądowania i płace załogi. Aby pokryć roczne koszty utrzymania maszyny, część właścicieli samolotów decyduje się na udostępnianie statku powietrznego w celach komercyjnych. Możliwość czarterowania własnej maszyny, wymaga posiadania certyfikatu przewoźnika lotniczego AOC (koncesja na wykonywanie przewozu lotniczego, ang. Air Operator's Certificate), który daje gwarancję, iż samolot spełnia surowe normy bezpieczeństwa i jakości, określone przez krajową organizację lotniczą.

Własność współdzielona. Ta opcja jest skierowana w szczególności do osób, które latają stosunkowo często, ale nie mogą pozwolić sobie, albo nie chcą posiadać własnego samolotu na wyłączność. Pionierem w tym zakresie była firma NetJets, która w 1986 roku po raz pierwszy wprowadziła możliwość zakupu akcji we własności samolotów. Główną cechą współwłasności jest zakup udziałów w wysokości stanowiącej jedynie część wartości maszyny. Jedna szesnasta akcji zwykle daje nam 50 godzin, które możemy spędzić na pokładach samolotów w ciągu roku. Własność współdzielona nie oznacza jednak ograniczonej dostępności do samolotu - w niektórych firmach ta opcja gwarantuje zazwyczaj możliwość korzystania z różnych maszyn. 

Czarter prywatnego samolotu. To zdecydowanie najpopularniejsza obecnie opcja. Czarter lub wynajem prywatnego odrzutowca ma miejsce wówczas, gdy dokonujemy jednostkowej rezerwacji konkretnego samolotu dla konkretnej podróży. W ostatnich latach dla wielu osób, które wcześniej były posiadaczami udziałów we własności odrzutowców, czarter stał się wyjątkowo atrakcyjną opcją korzystania z prywatnej maszyny. Wynajem samolotu jest zazwyczaj bardziej opłacalny, ponieważ daje możliwość wyboru odrzutowca dostosowanego do wielkości grupy oraz planowanej trasy, a przy tym nie wymaga żadnych wcześniejszych zobowiązań finansowīch. Przemysł lotniczy ulega bardzo szybkim przemianom, a nowe technologie sprawiły, że proces wynajmu samolotu jest szybszy, łatwiejszy i daje możliwość porównania oraz prostej rezerwacji samolotu.

Usługa zbiorowego czarteru samolotu. Obecnie niektóre firmy oferują usługę czarteru samolotu wspólnie z innymi pasażerami. Podróżni mogą wykupić miejsce w prywatnym odrzutowcu, bez konieczności czarteru całej maszyny i dołączyć do innych podróżnych, dzieląc z nimi miejsce w prywatnym samolocie. Należy jednak zwrócić uwagę na zasadniczą wadę tego modelu podróży. Podczas gdy ta usługa oferuje bardziej przestronne i komfortowe doświadczenie, niż standardowe komercyjne loty, to współdzielenie samolotu odbiera nam sporo elastyczności w podróży samolotem - zwykle w pierwszej kolejności wymienianej wśród głównych zalet prywatnych samolotów.

Usługa Empty legs. Pusty lot, czyli Empty legs to zaplanowane loty, w trakcie których na pokładzie samolotu nie ma pasażerów.  Zwykle są to maszyny, które zostały wyczarterowane na przelot w jedną stronę i muszą powrócić z powrotem do bazy domowej lub polecieć do kolejnego miejsca przeznaczenia w ramach przygotowania do ich następnego lotu czarterowego. Te loty są nieefektywne dla operatorów statków powietrznych, ponieważ nie przynoszą firmom zysków z podróży. Aby zminimalizować koszty, przewoźnik oferuje więc miejsca w samolocie w promocyjnej cenie. Ta usługa jest opłacalnym sposobem wynajęcia prywatnego odrzutowca, a operatorzy zwykle wyprzedają miejsca na te loty ze zniżką do 75% od ceny pierwotnej. Oczywiście, aby znaleźć pusty lot w opcji Empty legs na konkretny cel podróży, musimy mieć sporo szczęścia.

Czy korzystaliście kiedykolwiek z czarteru prywatnego samolotu? A może należycie do grona szczęśliwców posiadających prywatn

Formularz komentarzy

* Wymagane jest wypełnienie wszystkich oznaczonych pól

Rzetelna firma