Podróż z dzieckiem samolotem może być bardzo komfortowa!

01-02-2024

Jak zaplanować wycieczkę do USA?

21-11-2023

Wrażenia z Wyspy Wiecznej Wiosny: Odkrywanie Uroków Madery

29-10-2023

Odoczynek na Roztoczu w ArcheSiedlisko w Typin

27-06-2023

Doha MICE Fam Trip - relacje od naszej specjalistki ds. rezerwacji hotelowych

17-05-2023

Królowa Kefalonia - relacje z podróży

08-05-2023

FAM Trip AYT - relacje z wyjazdu do Turcji

19-12-2022

Co to jest zrównoważone paliwo lotnicze?

11-08-2022

Czym jest ślad węglowy?

11-05-2022

Wczasy w Dominikanie - relacje z podróży

24-02-2022

Narty w Polsce – najlepsze lokalizacje

14-01-2022

Folwark Zalesie, czyli wizyta w oazie spokoju

01-10-2021

Kreta - relacja z podróży

16-08-2021

Turcja – raj dla dzieci

14-07-2021

Amsterdam w czasach pandemii

13-07-2021

Podróż samolotem z małym dzieckiem - o czym pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 19-10-2016
Udostępnij

Podróż z małym dzieckiem to spore przedsięwzięcie organizacyjne, które wymaga odpowiedniego przygotowania i znajomość praw, które przysługują nam w trakcie lotu. Poniżej przedstawiamy krótki, praktyczny poradnik z najważniejszymi uwagami dotyczącymi latania z dziećmi.

Podróż samolotem z małym dzieckiem - o czym pamiętać?

Bilet lotniczy dla dziecka i niemowlęcia

Cena biletu dla dziecka poniżej 2. roku życia jest zależna od tego, czy niemowlę podróżuje na kolanach rodzica, czy też w foteliku samochodowym zamocowanym do sąsiedniego fotela pasażerskiego. W pierwszym przypadku cena biletu dla dziecka jest niższa i wynosi od 0 do 20% wartości biletu rodzica. Należy się jednak liczyć z możliwością zerowego limitu bagażu, co oznacza, że wszystkie rzeczy dziecka muszą zostać umieszczone w walizce rodzica lub opiekuna. Jeśli decydujemy się na wariant podróży z fotelikiem samochodowym, otrzymujemy zwykle wyższy limit bagażu, ale równocześnie cena biletu wzrasta i stanowi od 50 do 100% taryfy podstawowej.

W przypadku większości linii lotniczych, dzieci w wieku od 2 do 11 lat muszą mieć zarezerwowane własne miejsce w samolocie i przysługuje im zniżka od taryfy podstawowej w wysokości około 30%. Obowiązuje je także taki sam limit bezpłatnego bagażu jak w przypadku osób dorosłych. Każdy operator ustala własne ograniczenia bagażowe, które warto zweryfikować przed lotem. Przykładowo w liniach Lufthansa, oprócz bagażu rejestrowanego, na pokładzie samolotu dozwolony jest przewóz dodatkowo jednej sztuki bagażu podręcznego (np. małego plecaka), po jednym nosidełku, foteliku podróżnym lub składanym wózku spacerowym dla każdego dziecka.

Podróż z wózkiem i fotelikiem dziecięcym

Na pokładzie samolotów większości linii lotniczych, jako bagaż podręczny można bezpłatnie przewieźć wózek dziecięcy. Warto jednak potwierdzić tę możliwość z wybranym operatorem. Podróżując liniami Lufthansa można zabrać ze sobą wózek dziecięcy aż do samego wejścia do samolotu. Przed wejściem na pokład personel pokładowy umieszcza wózek w luku bagażowym i zwraca go pasażerom zaraz po wylądowaniu.

Za korzystanie z dziecięcego fotelika podróżnego zwykle nie pobiera się żadnych opłat. Jeśli zdecydujemy się na wariant podróży z dzieckiem w foteliku, należy w pierwszej kolejności upewnić się, że nasz model fotelika jest dopuszczony do stosowania w samolotach. Aby to zweryfikować, należy na foteliku lub jego opakowaniu poszukać specjalnych oznaczeń, bądź skontaktować się z infolinią linii lotniczej. Warto zwrócić uwagę na informację, iż większość linii dopuszcza przewóz dziecka w foteliku podróżnym lub samochodowym tylko do określonego wieku, zwykle do lat 7. Część operatorów daje rodzicom pierwszeństwo przy wchodzeniu na pokład samolotu, tak by mieli oni odpowiednio dużo czasu aby odnaleźć swoje miejsca i zainstalować fotelik podróżny dla dziecka.

Dokumenty podróży dla dziecka

Obecnie dzieci nie mogą podróżować korzystając z dokumentów rodziców, ale muszą posiadać swoje własne dokumenty podróży. Wszelkie wpisy w paszporty rodziców są już zatem nieaktualne, bez względu na wiek dziecka. Podstawowym dokumentem upoważniającym dziecko do podróży po świecie jest paszport. Na terenie państw należących do strefy Schengen, dziecko może korzystać również z własnego dowodu osobistego. Taki dokument wydany osobie niepełnoletniej jest ważny przez okres 5 lat.

I na koniec istotna kwestia, o której warto pamiętać przy rezerwacji i odprawie

Podczas lotów szczególnie ważne jest, by wszyscy członkowie rodziny mieli miejsca obok siebie. Warto także zwrócić uwagę na lokalizację siedzeń - gdy podróżujemy z dziećmi, najlepiej sprawdzają się te umiejscowione blisko toalet i w pierwszych rzędach, gdzie będziemy mieli najwięcej przestrzeni. Możesz wybrać i zarezerwować siedzenia w samolocie w tym samym czasie gdy rezerwujesz lot (jednak zazwyczaj wiąże się to z dodatkowymi opłatami) lub w trakcie odprawy online, już na 23 godziny przed odlotem.

Macie już za sobą pierwszą podróż samolotem z małym dzieckiem na pokładzie? Podzielcie się doświadczeniami w komentarzach!

Formularz komentarzy

* Wymagane jest wypełnienie wszystkich oznaczonych pól

Rzetelna firma