Podróż z dzieckiem samolotem może być bardzo komfortowa!

01-02-2024

Jak zaplanować wycieczkę do USA?

21-11-2023

Wrażenia z Wyspy Wiecznej Wiosny: Odkrywanie Uroków Madery

29-10-2023

Odoczynek na Roztoczu w ArcheSiedlisko w Typin

27-06-2023

Doha MICE Fam Trip - relacje od naszej specjalistki ds. rezerwacji hotelowych

17-05-2023

Królowa Kefalonia - relacje z podróży

08-05-2023

FAM Trip AYT - relacje z wyjazdu do Turcji

19-12-2022

Co to jest zrównoważone paliwo lotnicze?

11-08-2022

Czym jest ślad węglowy?

11-05-2022

Wczasy w Dominikanie - relacje z podróży

24-02-2022

Narty w Polsce – najlepsze lokalizacje

14-01-2022

Folwark Zalesie, czyli wizyta w oazie spokoju

01-10-2021

Kreta - relacja z podróży

16-08-2021

Turcja – raj dla dzieci

14-07-2021

Amsterdam w czasach pandemii

13-07-2021

Majówka 2021: 10 pomysłów na weekendowe wypady po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21-04-2021
Udostępnij

W tym artykule skupimy się na miejscach dedykowanych miłosnikom relaksu na łonie natury. Polska pełna jest takich fascynujących miejsc - wystarczy tylko wyjść z domu, by się na nie natknąć!

Półwysep Helski

Naszą listę otwiera Półwysep Helski. Niby każdy go zna, ale czy każdy miał już okazję przebyć tę 35-kilometrową mierzeję o zielonych lasach i piaszczystych plażach? Mierzeja Helska uformowała się dzięki płynącemu wzdłuż wybrzeża prądowi morskiemu niosącemu piasek z dna morza.Warto zaznaczyć, że jest to jedyne miejsce w kraju z trzech stron otoczone plażami. Półwysep Helski to raj dla miłośników przyrody i sportu. Uprawia się tu wind- i kitesurfing, nurkowanieoraz jeździ się na skuterach wodnych. Nieco dalej, od strony Zatoki Gdańskiej można natknąć się też na żeglarzy i surferów.

 

Krynica Morska

Miasto w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, na Mierzei Wiślanej, między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Posiada cztery przystanie morskie, własny port oraz kąpielisko. Piaszczysta plaża jest szeroka i bardzo czysta. Mierzeja Wiślana to mnóstwo porośniętych sosnowo-bukowym lasem wydm z niespotykaną roślinnością, wysokimi wzniesieniami, dziką przyrodą, zwierzętami i bogatym w różne gatunki ryb Zalewem Wiślanym.

 

20315290831_c94854caf7_b.jpg" style="margin-bottom:30px; max-width:100%; width:100%" title="Krynica - Morska (zdjęcie 1)" />

Kaszuby

Szwajcaria Kaszubska to najwyżej położona część Pojezierza Kaszubskiego. Bogactwem naturalnym są tu liczne jeziora polodowcowe, które połączone rzekami i strugami tworzą jedne z najpiękniejszych w Polsce szlaków wodnych. Jednym z nich jest tzw. "Kółko Raduńskie" - szlak łączący 14 jezior (m.in. jez. Raduńskie, Ostrzyckie, Brodno Wlk, Kłodno, Patulskie), dostarczający niezapomnianych wrażeń dla amatorów kajakarstwa i żeglarstwa. Rozległe kompleksy leśne zapraszają natomiast do uprawiania turystyki rowerowej, pieszej i konnej. Mniej aktywni mogą skorzystać z kąpieli w kaszubskich jeziorach lub po prostu wylegiwać się na plaży.

Pojezierze Kaszubskie to nie tylko przyroda, to także unikatowa i szeroko rozpoznawalna tradycja kaszubska. Haft kaszubski, malarstwo oraz ceramika i nierozerwalny element tego regionu geograficznego cieszącego się rzeszą zwolenników. Swoistą atrakcją jest również pielęgnowany przez mieszkańców tutejszych gmin język kaszubski. Muzea regionalne jak np. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach czy Muzeum Neclów w Chmielnie doskonale ukazują turystom bogate dziedzictwo kulturowe Kaszub.

 

Krzywy las niedaleko Gryfina

Charakterystycznie powyginane drzewa to wizytówka Krzywego Lasu nieopodal Gryfina. Pomnik przyrody swoją nazwę zawdzięcza rosnącym w tym miejscu zdeformowanym sosnom zwyczajnym. Wiele osób wierzy w działanie sił nadprzyrodzonych na tym terenie. Informacja na miejscu wyjaśnia jednak, że powstał on wskutek działalności ludzi, którzy uprawiali je do celów stolarskich lub szkutniczych. Wybierzcie w co wolicie wierzyć i jedźcie zobaczyć krzywy las na własne oczy, bo robi wrażenie!

 

Puszcza Białowieska

W Puszczy Białowieskiej można doświadczyć swoistego cofnięcia się w czasie i zobaczyć jak wyglądała przyroda środkowej Europy setki lat temu. Serce puszczy liczy sobie 500 lat i jest domem wielu gatunków zwierząt. Symbolem puszczy i Białowieskiego Parku Narodowego, leżących na polsko-białoruskim pograniczu, jest żubr. Wystarczy wyobrazić sobie, że białowieskie dęby pamiętają czasy króla Jagiełły, by uświadomić sobie potęgę przyrody i to jak cenny jest ten prastary las.

Obszar ten stanowi unikalny na skalę Europejską kompleks leśny, ponieważ jest ostatnim lasem nizinnym na tym kontynencie. Całkowita jego powierzchnia zajmuje ok. 1250 km². Do Polski przynależy blisko połowa tego terenu, czyli 580 km².

Utrzymały się tu niczym nienadszarpnięte ekosystemy, w które nie ingerował człowiek, a bogactwo fauny i flory stanowi klejnot Polski. Dlatego na jej terenie utworzono 20 rezerwatów. Najcenniejszy na tym obszarze jest Białowieski Park Narodowy. Sercem puszczy jest przylegający do granicy z Białorusią fragment ponad 500-letniego lasu. W tym miejscu utworzono Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego.

 

Bory Tucholskie

Kolejnym przykładem niczym niezmąconej przyrody są Bory Tucholskie. To bez wątpienia jeden z najpiękniejszych i najbardziej dziewiczych regionów Polski. W tym ogromnym kompleksie sosnowych borów, urozmaiconych nitkami rzek i taflami jezior, wydzielono Park Narodowy o tej samej nazwie. Jeśli szukacie ciszy i spokoju, to jest miejsce idealne dla Was! Spływy kajakowe, wycieczki piesze i rowerowe a nawet... wóz cygański to jedne aktywności, które możecie tam uprawiać.

 

Solina

Jezioro nad Soliną oraz tama wodna znajdująca się na nim stanowią jedną z największych atrakcji Podkarpacia. Ukończenie tej największej w Polsce budowli hydrotechnicznej zajęło 9 lat. W efekcie powstał ogromny zbiornik wodny, o łącznej długości linii brzegowej wynoszącej 160 km, który przez swoje rozmiary zwany jest niekiedy„bieszczadzkim morzem". Teren idealnie nadaje się do pływania, żeglowania i plażowania.

 

Warmia i Mazury

Nie na darmo przyjęły nazwę Krainy Tysiąca Jezior. To region odznaczający się dużą popularnością. Nieopodal wsi Stańczyki w powiecie gołdapskim znajdują się dwa potężne wiadukty o wysokości 36 m nieczynnej linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy. Ich zdobienia wzorowane są na rzymskich akweduktach w Pont-du-Gard.

Zaś Krutynia to jedna z najbardziej urokliwych rzek w Polsce z doskonałymi warunkami do spływów kajakowych. Popularny odcinek Sorkwity–Ruciane-Nida (ok. 100 km) uznawany jest za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych na Mazurach i w Europie.

 

Kanał Elbląski

Łączy ze sobą jeziora Druzno i Jeziorak, liczy ponad 150 km (łącznie z odgałęzieniami). Popularną atrakcją są turystyczne rejsy statkami, jak również bardziej kameralne wyprawy jachtami czy kajakami. Nierozerwalnym elementem tego miejsca są zróżnicowane poziomy kanału na długości niemal 10 kilometrów. Kanał Elbląski, z jedynym w Europie działającym systemem pochylni, w plebiscycie „Rzeczpospolitej” został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski.

 

50142220842_b0cea324be_b.jpg" style="margin-bottom:30px; max-width:100%; width:100%" title="Kanał - Elbląski (zdjęcie 1)" />

Dolina Rospudy

Naszą listę zamyka Dolina Rospudy. To obszar chronionego krajobrazu w północno-wschodniej Polsce położony na terenie Puszczy Augustowskiej.  Znajdują się tam objęte ochroną torfowiska, a także liczne gatunki zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Na tym terenie bardzo popularne są spływy kajakowe o różnych stopniach trudności. Święte Miejsce znajduje się nad brzegiem rzeki Rospudy obok rzeczki Jałówki i Jeziora Jałowego. Znajduje się tu postawiona i ogrodzona kapliczka z 1990 r. oraz kilka drewnianych i kamiennych krzyży.

 

14909306229_74fec4546d_b.jpg" style="margin-bottom:30px; max-width:100%; width:100%" title="Dolina - Rospudy (zdjęcie 1)" />

Zestawienie powyższych propozycji powstało w oparciu o nasze subiektywne opinie. Jesli znacie inne, równie ciekawe przyrodniczo regiony w Polsce, to koniecznie dajcie znać w komentarzach pod artykułem.

Formularz komentarzy

* Wymagane jest wypełnienie wszystkich oznaczonych pól

Rzetelna firma