Podróż z dzieckiem samolotem może być bardzo komfortowa!

01-02-2024

Jak zaplanować wycieczkę do USA?

21-11-2023

Wrażenia z Wyspy Wiecznej Wiosny: Odkrywanie Uroków Madery

29-10-2023

Odoczynek na Roztoczu w ArcheSiedlisko w Typin

27-06-2023

Doha MICE Fam Trip - relacje od naszej specjalistki ds. rezerwacji hotelowych

17-05-2023

Królowa Kefalonia - relacje z podróży

08-05-2023

FAM Trip AYT - relacje z wyjazdu do Turcji

19-12-2022

Co to jest zrównoważone paliwo lotnicze?

11-08-2022

Czym jest ślad węglowy?

11-05-2022

Wczasy w Dominikanie - relacje z podróży

24-02-2022

Narty w Polsce – najlepsze lokalizacje

14-01-2022

Folwark Zalesie, czyli wizyta w oazie spokoju

01-10-2021

Kreta - relacja z podróży

16-08-2021

Turcja – raj dla dzieci

14-07-2021

Amsterdam w czasach pandemii

13-07-2021

Jak uniknąć jet lagu i zminimalizować dolegliwości podróży

Ostatnia aktualizacja: 31-10-2016
Udostępnij

Dolegliwości związane ze zmianą stref czasowych w trakcie podróży mogą zepsuć nie jeden wyjazd służbowy. Podpowiadamy co zrobić aby uniknąć jet lagu i czuć się wypoczętym nawet po długim locie.

Jak uniknąć jet lagu

Jet lag to określenie na stan zdrowia wywołany nagłymi zmianami stref czasowych. Przesuszone powietrze w kabinie samolotu, bezruch, nagłe skoki ciśnienia i podróż nocą (np. rejsy powrotne z USA do Europy) powodują tą dolegliwość. W trakcie podróży lub po jej odbyciu cierpimy na senność za dnia, problemy z zaśnięciem lub podtrzymaniem snu w nocy, problemy z żołądkiem, zmęczenie, boleści i apatię, zdezorientowanie, problemy z koncentracją, rozdrażnienie, zaburzone poczucie czasu i spowolnione reakcje.

Wraz z liczbą przekroczonych stref zwiększa się czas trwania i nasilenie objawów wywołanych zmianą strefy czasowej. Mają na to wpływ również wiek, waga i stan zdrowia pasażera. Przekroczenie jednej lub dwóch stref czasowych nie stwarza większych problemów, jednak już przekroczenie trzech powoduje dolegliwości trwające kilka dni. Z kolei podróż przez pół świata rodzi problemy trwające nawet kilka tygodni. Wielkość i długość jet lagu jest uzależniona od liczby przekraczanych stref czasowych oraz kierunku podróży. Brak warunków do komfortowego spania w samolocie i stres wywołany podróżą dodatkowo zaostrzają objawy. Jak więc sobie radzić z objawami jet lagu?

Wyśpij się

Higiena snu przed wylotem pozwoli Ci uniknąć jet lagu. Nie próbuj odwlekać spania tylko po to, by zmęczyć organizm. Jeśli będziesz podróżować na wschód, przez kilka dni przed wylotem kładź się spać trochę wcześniej. Jeżeli wybierasz się na zachód, kładź się do łóżka później niż zwykle.

Zaraz po wejściu na pokład samolotu przestaw zegarek na nowy czas obowiązujący w miejscu do którego lecisz, w miarę możliwości zachowuj nową porę dnia i nocy podczas podróży. Zadbaj o sen w czasie lotu. Stewardessy Lufthansa radzą: ucinaj sobie drzemkę kiedy tylko się da. One wiedzą co mówią, w końcu spotykają się z jet lagiem bardzo często w swojej pracy. Jeśli masz problem z zasypianiem weź do samolotu stopery, klapki na oczy i nadmuchiwaną poduszkę. Ubierz się wygodnie i nie zapomnij o skarpetkach (nie martw się jeśli ich nie zabierzesz niektóre linie lotnicze mają je w swoich zestawach dla pasażera). Jeśli nic nie pomoże Ci zasnąć weź krótko działający lek nasenny lub melatoninę. W przerwach między jedną drzemką a drugą zrób ćwiczenia: wstań, zrób spacer po pokładzie, wyciągnij ręce w górę, zrób skłon co pozwoli Ci przywrócić prawidłowe krążenie.

Pij wodę i jedz zdrowo

Przede wszystkim pij dużo wody, unikaj alkoholu i kofeiny, to odwodnienie organizmu najbardziej potęguje jet lag. Picie wody redukuje również stres wywołany podróżą.  Jeśli lubisz sok pomidorowy, stosuj go szczególnie podczas dalekich lotów. Przed i w trakcie lotu staraj się jeść regularnie lekkie posiłki, takie jak sałatki, ryby lub delikatne białe mięso. Lecąc na wschód, wybieraj posiłki bogate w węglowodany (np. pieczywo, makaron), które pomogą szybko zasnąć. Dania bogate w białko (drób i ryby) działają pobudzająco i pozwolą Ci zwiększyć aktywność. Najważniejsza jest jednak mała liczba kalorii – nie więcej niż 800! Pod żadnym pozorem nie przejadaj się przed i w trakcie podróży. Po wylądowaniu odżywiaj się według naturalnego rytmu dnia i panującej na miejscu strefy czasowej.

 

Jeśli czeka cię ważny wyjazd biznesowy i masz taką możliwość, wybierz się w podróż nieco wcześniej. Dzięki temu będziesz mieć więcej czasu na powrót do pełni formy. A jakie są Twoje sposoby na jet lag? Pisz w komentarzu.

Formularz komentarzy

* Wymagane jest wypełnienie wszystkich oznaczonych pól

Rzetelna firma