Doha MICE Fam Trip - 1 część relacji od naszej specjalistki ds. rezerwacji hotelowych

17-05-2023

Królowa Kefalonia - relacje z podróży

08-05-2023

FAM Trip AYT - relacje z wyjazdu do Turcji

19-12-2022

Podróż z dzieckiem samolotem może być bardzo komfortowa!

18-08-2022

Co to jest zrównoważone paliwo lotnicze?

11-08-2022

Czym jest ślad węglowy?

11-05-2022

Wczasy w Dominikanie - relacje z podróży

24-02-2022

Narty w Polsce – najlepsze lokalizacje

14-01-2022

Jak zaplanować wycieczkę do USA?

29-10-2021

Folwark Zalesie, czyli wizyta w oazie spokoju

01-10-2021

Kreta - relacja z podróży

16-08-2021

Turcja – raj dla dzieci

14-07-2021

Amsterdam w czasach pandemii

13-07-2021

Urlop na Phuket dla zaszczepionych podróżnych

08-06-2021

Wzięliśmy udział w Study Tour w Zadarze w Chorwacji

01-06-2021

Jak określić cel podróży służbowej i go łatwo osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 17-10-2016
Udostępnij

Na druku polecenia wyjazdu służbowego widnieje rubryka „cel podróży”, a Ty nie wiesz co wpisać. Aby Ci pomóc wskazujemy jakie są najczęstsze odpowiedzi oraz metody określania ambitnych celów. A może zaskoczysz swojego szefa i zastosujesz całkiem nowy opis swojej delegacji?

Jak określić cel podróży służbowej i go łatwo osiągnąć?

W trakcie wypełniania druku polecenia wyjazdu służbowego konieczne jest określenie zarówno miejsca, do którego Ty jako pracownik masz się udać, jak i rodzaj zadania, jakie masz w tej podróży do wykonania. Najczęstszymi odpowiedziami są: udział w naradzie, szkoleniu, przeprowadzenie negocjacji handlowych, odbiór towaru itp.

Cel wyjazdu służbowego powinien mieć związek z rodzajem pracy pracownika, który określa jego stanowisko pracy, zakres obowiązków, a reguluje zapis w umowie o pracę. Art. 42 § 4 Kodeksu pracy pozwala w uzasadnionych przypadkach na polecanie wykonywania innej pracy niż wynikająca z umowy o pracę, o ile jest to zgodne z kwalifikacjami pracownika i nie powoduje obniżenia wynagrodzenia. Oznacza to, że w przypadku wysyłania pracownika w delegację w innym celu niż wynikający bezpośrednio z jego rodzaju pracy cel delegacji (zadanie, jakie pracownik ma wykonać) musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika.

Z samego celu często niewiele wynika, a jak to w biznesie wiadomo, wszystko musi się przekładać na zysk, również podróż służbowa. W dookreśleniu celu podróży służbowej pomogą Ci te pytania:

  • Co chce osiągnąć jadąc w tę podróż?
  • Po co chce to osiągnąć?
  • Jak podróż służbowa może mi pomóc to osiągnąć?

Warto przy określaniu celów zastosować metodę SMART. Wedle tej metody cel, który sobie wyznaczamy ma być:

Specyficzny – cel musi być konkretny, nie używaj do jego opisu słów „chyba”, „może”, „to zależy”, unikaj długich zapisów i tłumaczeń.

Mierzalny – określ skąd będzie wiadomo, że cel został osiągnięty np. podpisana umowa, otwarcie oddziału, sprzedaż zwiększona o 50%.

Ambitny – postaw sobie porzeczkę wysoko, ale tak żebyś mógł do niej dosięgnąć. Duży cel rozbij na mniejsze zadania. Jeśli jedną podróżą służbową nie uda się osiągnąć zamierzonego efektu, to określ ile takich podróży musisz odbyć aby było to możliwe.

Realny – cel nie może być abstrakcyjny, nie może być wytworem Twojej wyobraźni ani nie może być tylko zapisem na kartce. Zadanie żeby zostało wykonane musi być rzeczywiste.

Terminowy – podaj datę osiągnięcia celu, będzie to jednocześnie motywacja i konkretne dane pomocne w wykonaniu zadania.

 

Teraz zamiast sztampowego wpisu „spotkanie biznesowe” w rubrykę cel podróży służbowej wpiszesz „nawiązanie trwałej relacji z naszym partnerem zagranicznym, które poskutkuje podpisaniem umowy na 5 lat.” Jesteśmy przekonani, że zrobi to wrażenie na Twoim szefie ;)

Dajcie znać w komentarzach jak Wam poszło z określeniem celu podróży służbowej.

Formularz komentarzy

* Wymagane jest wypełnienie wszystkich oznaczonych pól

Rzetelna firma