Lufthansa Group potwierdza zakup 41 proc. udziałów ITA Airways

31-05-2023

25 maja Deutsche Lufthansa AG osiągnęła porozumienie z włoskim Ministerstwem ds. Gospodarki i Finansów (Ministero dell’Economia e delle Finanze, MEF) w celu nabycia mniejszościowy udział we włoskim narodowym przewoźniku lotniczym ITA Airways (Italia Trasporto Aereo Spa).

Lufthansa Group potwierdza zakup 41 proc. udziałów ITA Airways

Lufthansa przejmie 41 procent udziałów w ITA za 325 mln euro poprzez podwyższenie kapitału spółki.

Wkład kapitałowy przynosi zatem bezpośrednie korzyści spółce. Jako część MEF zobowiązał się również do podwyższenia kapitału ITA o 250 mln euro. Ponadto przedstawiciele włoskiego rządu i Lufthansa uzgodniły opcje umożliwiające potencjalne nabycie pozostałych udziałów przez Lufthansę w późniejszym terminie. Cena zakupu pozostałych udziałów będzie uzależniona od rozwoju działalności włoskiego przewoźnika.

W najbliższym czasie spodziewane jest zakończenie finalizowania umowy. Nabycie pakietu mniejszościowego podlega zatwierdzeniu przez odpowiednie władze i organy regulacyjne.

Oczekuje się, że po zamknięciu tej transakcji ITA Airways i Lufthansa Group natychmiast rozpoczną współpracę na poziomie komercyjnym i operacyjnym. Jako sieć linii lotniczych, ITA będzie ściśle współpracować z Lufthansa Group, aby czerpać korzyści z synergii LHG.

ITA Airways stanie się piątym przewoźnikiem sieciowym w ramach multibrandowej linii Lufthansa Group i system wielowęzłowy.

- Porozumienie przyniesie korzyści Włochom, ITA Airways i Lufthansa Group. To dobra wiadomość dla włoskich konsumentów i Europy, ponieważ silniejsza ITA ożywi konkurencję na włoskim rynku. Jako młoda firma z nowoczesną flotą oraz wydajnym i rozwijającym się hubem w Rzymie, ITA idealnie pasuje do Lufthansa Group. W Mediolanie ITA obsługuje silny obszar, który również oferuje potencjał wzrostu. Jako część rodziny Lufthansa Group, ITA może przekształcić się w zrównoważoną i rentowną linię, łączącą Włochy z Europą i światem. Jednocześnie inwestycja ta umożliwi nam dalszy rozwój na jednym z naszych najważniejszych rynków - powiedział Carsten Spohr, prezes Deutsche Lufthansa AG.

Jako część Lufthansa Group, ITA pozostanie samodzielną linią lotniczą z własnym zarządem i silną tożsamością marki - zgodnie z udaną strategią Lufthansa Group obejmującą wiele hubów, wiele marek i wiele certyfikatów AOC. Jednocześnie ITA może korzystać z synergii grupy.

ITA Airways została założona w listopadzie 2020 r. jak następca Alitalii. W tej chwili zatrudnia około 4 tys. pracowników. Linie z siedzibą w Rzymie świadczy usługi dla ponad 10 mln pasażerów rocznie i posiada nowoczesną flotę 68 samolotów.

Aby zapewnić zrównoważony rozwój ITA, Lufthansa Group zamierza rozszerzyć transport intermodalny o ruch dowozowy we Włoszech. W tym celu Lufthansa Group podpisała w lutym Memorandum of Understanding z włoską państwową spółką kolejową Ferrovie dello Stato. Celem partnerstwa jest coraz większy transport pasażerów we Włoszech z połączeniami kolejowymi do i z odpowiednich połączeń lotniczych na różnych włoskich lotniskach. Lufthansa Group prowadzi już podobne programy współpracy intermodalnej na swoich rynkach krajowych, w tym z Deutsche Bahn, austriackimi ÖBB i szwajcarskimi kolejami federalnymi.

Źródło: Lufthansa Group

Powrót do listy aktualności
Rzetelna firma