Gdzie można polecieć bez testów na koronawirusa?

21-05-2021

Wszyscy z utęsknieniem czekamy na wakacyjny urlop!

Żeby ułatwić Państwu jego organizację, poniżej zebraliśmy ważne informacje, które pozwolą odnaleźć się w gąszczu napływających informacji.

Gdzie-można-polecieć-bez-testów-na-koronawirusa?Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów do 5 czerwca 2021 roku obowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie do Polski.

Z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu PCR lub antygenowego w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego:

 • przed przylotem do Polski (nie starszy niż 48 godz.) lub w Polsce maks. do 48 godz. po przekroczeniu granicy przy podróżach ze strefy Schengen,
 • w Polsce maks. do 48 godz. po przekroczeniu granicy przy podróżach ze strefy Non Schengen.

Z kwarantanny zwolnione są m.in. osoby zaszczepione przeciwko COVID-19ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy oraz wybrane grupy zawodowe.

Test antygenowy lub PCR zwalniający z kwarantanny można wykonać m.in. na wybranych lotniskach po przekroczeniu granicy oraz w laboratoriach poza lotniskiem w ciągu maksymalnie 48 godzin od przekroczenia granicy.

Gdzie można polecieć i nie odbywać kwarantanny po przylocie? W tych krajach kwarantanna nie obowiązuje podróżujących:

 1. Albania
 2. Bułgaria
 3. Chorwacja
 4. Czarnogóra
 5. Dominikana
 6. Egipt
 7. Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie
 8. Kenia
 9. Kostaryka
 10. Kuba
 11. Luksemburg
 12. Macedonia
 13. Madera
 14. Malediwy
 15. Malta
 16. Meksyk
 17. Szwecja
 18. Turcja
 19. Wyspy Zielonego Przylądka
 20. Tanzania i Zanzibar
 21. Zjednoczone Emiraty Arabskie
   

Gdzie-można-polecieć-bez-testów-na-koronawirusa? (zdjęcie 2)Gdzie można polecieć bez testów na koronawirusa?

 • Albania
 • Dominikana
 • Kostaryka
 • Macedonia
 • Meksyk

Gdzie wymagany jest negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (PCR)?

1. Bułgaria – od 1 maja wszyscy podróżujący do Bułgarii zobowiązani są do przedstawienia negatywnego wyniku testu na Covid-19. Akceptowane są testy PCR, wykonane na 72 godziny przed przylotem lub testy antygenowe (lista akceptowanych testów obok), wykonane na 48 godzin przed przylotem.

Z obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu są zwolnione:

 • osoby, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19 - 14 dni od zakończenia całego cyklu szczepień (wzór obok) – wymagane jest potwierdzenie przedstawione w języku angielskim.
 • osoby, które okażą wynik pozytywnego testu PCR lub antygenowego. Pozytywny wynik testu powinien być wykonany w terminie od 15 do 180 dni, poprzedzających przekroczenie granicy. Wynik testu musi być przedstawiony w języku angielskim i zawierać dane takie jak adres, numer telefonu, dane osoby badanej oraz informacje dotyczące placówki wykonującej badanie.
 • dzieci poniżej 5 roku życi.

2. Chorwacja – wszyscy podróżujący zobowiązani są do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR lub antygenowego na COVID-19. Wymaz należy pobrać na mniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy z Chorwacją.

Z obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu są zwolnione:

 • osoby, które okażą potwierdzenie od lekarza o przebyciu choroby lub wynik pozytywnego testu RT-PCR lub antygenowego (pozytywny wynik testu nie może być starszy niż 180 dni poprzedzających przekroczenie granicy). Zaświadczenie musi być przedstawione w języku angielskim lub innym honorowanym przez linię lotniczą lub kraj docelowy.
 • osoby, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19 (14 dni od zakończenia całego cyklu szczepień).
 • dzieci poniżej 7 roku życia, podróżujące pod opieką rodziców/opiekunów, spełniających powyższe kryteria.

3. Czarnogóra – podróżujący do Czarnogóry zobowiązani są do okazania zaświadczenia (przygotowanego w języku angielskim) o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19, wykonanego na 72 godzin przed wjazdem lub do przedstawienia medycznego zaświadczenia o przyjęciu pełnej dawki szczepienia na COVID-19 na więcej niż 7 dni przed wyjazdem (dokumenty muszą być sporządzone w j. angielskim lub serbskim). Obowiązek wykonania testu nie obejmuje dzieci poniżej 5 roku życia.

4. Egipt – od 1 września 2020 r. wszyscy podróżni udający się do Egiptu, zobowiązani są posiadać zaświadczenie wykonania testu RT-PCR z wynikiem negatywnym lub poddać się testowi na COVID-19 na lotnisku, po przylocie. Opłata za wykonanie testu w Egipcie to około 30 USD za osobę. Rekomendowaną formą płatności jest gotówka. Obowiązek wykonania testu nie obejmuje dzieci poniżej 6 roku życia. Podróżujący, którzy zdecydują się na wykonanie testu w Polsce, powinni pamiętać, iż zaświadczenie o wyniku testu musi być przedstawione w języku angielskim lub innym honorowanym przez linię lotniczą lub kraj docelowy. Powinien zawierać poprawne dane pasażera, numer paszportu, podpis lekarza laboratorium i znak wodny lub międzynarodowy kod kreskowy (QR), potwierdzający instytucję, wykonującą badanie. Badanie powinno być przeprowadzone maksymalnie 72 godziny przed planowanym wjazdem do Egiptu.

5. Grecja – od 19 kwietnia wszyscy podróżujący do Grecji zobowiązani są do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed przylotem. Zaświadczenie o wyniku testu musi być przedstawione w języku angielskim i zawierać imię, nazwisko, numer paszportu lub dowodu osobistego, na podstawie którego odbywa się podróż. Obowiązek wykonania testu nie dotyczy dzieci poniżej 5 roku życia.

6. Hiszpania wraz z Wyspami Kanaryjskimi – przed wylotem.

7. Kenia – przed wylotem.

8. Kuba – przed wylotem (od 1 grudnia obowiązuje opłata sanitarna – 30 dolarów, zazwyczaj wliczona w koszt wyjazdu).

9. Luksemburg – przed wylotem: testy antygenowe lub PCR.

10. Malediwy – przed wylotem.

11. Malta – przed wylotem.

12. Oman – po przylocie.

13. Portugalia – Madera i Azory przed wylotem lub bezpłatnie na miejscu, Portugalia kontynentalna przed wylotem.

14. Szwecja – przed wylotem.

15. Turcja – min. do 31 maja, przed wylotem.

16. Wyspy Zielonego Przylądka – przed wylotem, akceptowane są testy antygenowe.

17. Włochy – osoby podróżujące do Włoch są zobowiązane do przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku badania przeprowadzonego najwcześniej na 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Akceptowane są testy RT-PCR lub antygenowe. Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej 2 roku życia.

18. Zjednoczone Emiraty Arabskie – przed wylotem (od 3 kwietnia w Dubaju należy poddać się dodatkowemu, bezpłatnemu testowi na lotnisku po przylocie).

Wynik testu na obecność koronawirusa musi być w języku angielskim. Muszą się znajdować na nim następujące dane: data pobrania próbki do badania, określenie metody wykonania testu, imię i nazwisko osoby poddanej testowi, numer dowodu tożsamości podróżującego oraz wynik testu.

 

Zapraszamy do naszych biur podróży Why Not HOLIDAYS!

Rzeszów

Krosno

Powrót do listy aktualności
Rzetelna firma