Podróż z dzieckiem samolotem może być bardzo komfortowa!

01-02-2024

Jak zaplanować wycieczkę do USA?

21-11-2023

Wrażenia z Wyspy Wiecznej Wiosny: Odkrywanie Uroków Madery

29-10-2023

Odoczynek na Roztoczu w ArcheSiedlisko w Typin

27-06-2023

Doha MICE Fam Trip - relacje od naszej specjalistki ds. rezerwacji hotelowych

17-05-2023

Królowa Kefalonia - relacje z podróży

08-05-2023

FAM Trip AYT - relacje z wyjazdu do Turcji

19-12-2022

Co to jest zrównoważone paliwo lotnicze?

11-08-2022

Czym jest ślad węglowy?

11-05-2022

Wczasy w Dominikanie - relacje z podróży

24-02-2022

Narty w Polsce – najlepsze lokalizacje

14-01-2022

Folwark Zalesie, czyli wizyta w oazie spokoju

01-10-2021

Kreta - relacja z podróży

16-08-2021

Turcja – raj dla dzieci

14-07-2021

Amsterdam w czasach pandemii

13-07-2021

Zwierzęta na pokładzie samolotu - poradnik dla pasażera

Ostatnia aktualizacja: 13-12-2016
Udostępnij

Planujesz podróż ze swoim czworonożnym przyjacielem? Aby przelot samolotem był równie przyjemny dla Ciebie, jak i dla Twojego zwierzęcia, poniżej zebraliśmy kilka najważniejszych informacji i wskazówek.

Zwierzęta na pokładzie samolotu - poradnik dla pasażera

Zanim zarezerwujesz podróż ze zwierzęciem

  1. Sprawdź wymagania kraju docelowego. Każde państwo może indywidualnie ustalać warunki wwożenia zwierząt na swoje terytorium, dlatego przed wylotem należy koniecznie zapoznać się z regulacjami. Szczegółowe informacje znajdziemy na stronach internetowych władz konsularnych lub weterynaryjnych.
  2. Sprawdź wymagania linii lotniczej. Niestety nie wszystkie linie lotnicze dopuszczają przewożenie zwierząt na pokładach swoich samolotów. Ryanair oraz WizzAir nie zezwalają na transport zwierząt, a jedyny wyjątek stanowią w tym przypadku psy asystujące, podróżujące z osobami niepełnosprawnymi. Część przewoźników zezwala na przewóz pupili, natomiast stawia specjalne wymagania w przypadku transportu psów zaliczanych do ras niebezpiecznych. Przed dokonaniem rezerwacji biletu, warto zwrócić na to uwagę.
  3. Uzyskaj zgodę przewoźnika. W przypadku wszystkich linii lotniczych przewóz zwierzęcia wymaga za każdym razem uzyskania zgody przewoźnika. Wynika to z kwestii bezpieczeństwa, bowiem podczas lotu na pokładzie przebywać może jedynie określona liczba zwierząt. W związku z tym, już podczas rezerwacji samego lotu warto skonsultować się z telefonicznym centrum obsługi danej linii, której pracownicy pomogą nam ustalić wysokość opłat oraz szczegółowe warunki przewozu zwierzęcia. Pamiętajmy również o tym, że odprawa zwierzęcia trwa zwykle dłużej niż zwykłego bagażu, zatem należy stawić się na lotnisku ze znacznym zapasem czasu.

Zadbaj o formalności

Wszystkie niezbędne dokumenty podróżne muszą być opracowane w języku angielskim i należy przygotować je ze znacznym wyprzedzeniem. Przed wylotem musimy koniecznie zadbać o to, aby nasze zwierzę posiadało:

Mikrochip. Czyli elektroniczny system identyfikacji zwierzęcia. Przed podróżą zabierz pupila do weterynarza, który wszczepi mu specjalny chip, a jego numer wpisze do paszportu. Do 3 lipca 2011 roku zwierzęta tatuowano i jeśli Twój zwierzak posiada tatuaż wpisany do paszportu przed tą datą, zazwyczaj nie musi być dodatkowo chipowany. Zaznaczamy jednak, że tatuaż nie jest akceptowany w niektórych krajach.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie. Szczepienie uznaje się za ważne po 21 dniach od wykonania zabiegu. W przypadku przewozu zwierząt do Stanów Zjednoczonych wymagana jest 30-dniowa kwarantanna od ostatniego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Pamiętaj o tym, że data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data wprowadzenia mikrochipu.

Paszport zwierzęcia. Wystawiany przez uprawnionych lekarzy weterynarii. Niezbędnym wymogiem do wydania paszportu, w szczególności dla podróży poza terytorium Unii Europejskiej, jest posiadanie aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Aby zatem móc podróżować z naszym pupilem, zwierzę musi mieć co najmniej trzy miesiące, ponieważ wcześniej nie uzyska stosownych zaświadczeń.

Książeczka szczepień. Udając się w podróż ze zwierzęciem, należy zawsze zabrać ze sobą aktualną książeczkę szczepień.

Zaświadczenie od weterynarza. Zaświadczenie o stanie zdrowia zwierzęcia (badanie kliniczne, odrobaczenie, odkleszczenie), uwzględniające przepisy kraju wylotu, kraju docelowego oraz portów tranzytowych.

Dodatkowe wyniki badań. W przypadku podróży do Wielkiej Brytanii, Szwecji, Irlandii oraz na Maltę, oprócz wymienionych powyżej dokumentów, niezbędne będą także dodatkowe wyniki badań. Zwierzę musi posiadać aktualne wyniki testów na poziom przeciwciał, a wszystkie informacje na temat szczepień oraz leczenia muszą być zapisane w paszporcie.

Sposób przewozu zwierzęcia oraz opłata za przewóz, są uzależnione od wagi i wielkości pupila oraz od przepisów kraju docelowego. Za przewóz małego zwierzęcia w kabinie pasażerskiej  linia Lufthansa pobiera od 50 złotych (w przypadku lotów krajowych), 200 złotych (w przypadku lotów na trasach europejskich oraz na Bliski Wschód) do 280 złotych (na trasach międzykontynentalnych). Za transport zwierzęcia w luku bagażowym w liniach Lufthansa zapłacimy odpowiednio od 90 do 1200 złotych.

Zwierzęta w kabinie pasażerskiej

Jeśli zdecydujemy o przewozie zwierzęcia w kabinie pasażerskiej, pamiętajmy o tym, aby torba lub transporter był wystarczająco duży, aby zwierzę mogło się w nim swobodnie zmieścić. W liniach Lufthansa oraz u wielu innych przewoźników, waga zwierzęcia przewożonego w kabinie pasażerskiej wraz z pojemnikiem nie może przekroczyć 8 kilogramów.

  • W trakcie trwania lotu zwierzę nie może opuszczać transportera.
  • Podczas startu i lądowania oraz w trakcie ewentualnych turbulencji, transporter powinien być umieszczony pod siedzeniem znajdującym się przed nami.
  • Jeżeli zamierzamy podróżować kilkoma liniami w trakcie naszej podróży, należy uzyskać zgodę indywidualnie od każdego z przewoźników.

Zwierzęta w luku bagażowym

Jeżeli zwierzę będzie przewożone w luku bagażowym, musimy mieć pewność, że nasz kontener spełnia wymogi określone przepisami IATA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego).

  • Kontener musi być wystarczająco duży, aby zapewnić zwierzęciu swobodę ruchów. Wewnątrz kontenera zwierzę powinno móc stanąć na wyprostowanych łapach, obrócić się wokół własnej osi oraz położyć w naturalnej pozycji.
  • Kontener powinien być czysty, szczelny i dobrze zamknięty. Powinien zostać wyłożony materiałem wchłaniającym wilgoć.
  • Kontener musi zostać odpowiednio zabezpieczony, tak aby uniemożliwić ucieczkę zwierzęcia.
  • Powinniśmy zadbać o to, aby kontener był bezpieczny dla zwierzęcia i nie posiadał ostrych kantów czy krawędzi. Zalecane są kontenery wykonane z twardego plastiku lub drewna. Klatki z siatki drucianej zazwyczaj nie są akceptowane w liniach lotniczych.
  • Kontener nie może posiadać kółek (lub powinny one zostać zdemontowane).
  • Kontener powinien posiadać otwory wentylacyjne z przynajmniej trzech stron.
  • Wewnątrz kontenera należy umieścić puste pojemniki na żywność oraz wodę.
  • Smycz oraz kaganiec nie mogą być umieszczone wewnątrz kontenera. Powinny być przymocowane na zewnątrz kontenera lub możemy umieścić je we własnym bagażu podręcznym.
  • Kontener powinien być oznaczony zawieszką z imieniem i nazwiskiem, numerem telefonu właściciela oraz odpowiednią instrukcją (dotyczącą sposobu karmienia oraz  obchodzenia się ze zwierzęciem).

Pamiętajmy o tym, aby w trakcie podróżą zapewnić zwierzęciu dobre samopoczucie. W kontenerze możemy umieścić ulubioną zabawkę. Jeszcze przed podróżą powinniśmy także oswajać zwierzę z przebywaniem w kontenerze. Jeśli planujemy podać zwierzęciu środek uspokajający, powinniśmy poważnie przemyśleć ten krok i skonsultować się z weterynarzem, pod którego opieką znajduje się nasz pupil. Nie możemy przewidzieć reakcji zwierzęcia na podany środek, który może spowodować problemy z krążeniem krwi podczas lotu lub inne problemy zdrowotne.

Szczegółowe informacje na transportu zwierząt w liniach Lufthansa można znaleźć TUTAJ

Często podróżujecie ze zwierzętami? Jak podróż znoszą Wasi pupile? Czekamy na historie w komentarzach!

Formularz komentarzy

* Wymagane jest wypełnienie wszystkich oznaczonych pól

Rzetelna firma